Kapat

Şifası Kendinden Büyük Bir Besin: Arı Poleni Bir An Önce Tanışmanız Gerekiyor

Anasayfa
Faydalı Yiyecekler Şifası Kendinden Büyük Bir Besin: Arı Poleni Bir An Önce Tanışmanız Gerekiyor

İsmini belki de ilk defa duydunuz ya da hali hazırda karşılaşıp güzelliklerinden ve şifasından pek de haberdar değilsiniz. Yazının geriye kalan kısmında beslenmeye dair tüm ihtiyaçlarınızı tek başına karşılayacak bir besinle tanışacaksınız. Ayrıca kendisi Osmanlı döneminden bu yana bilinen ilk gıda takviyelerinde başında geliyor.

Arıların ve doğanın bir mucizesi olan arı poleniyle tanıştıktan sonra sağlığınızda ve hayatınızda birçok şeyin değişeceğinden de eminiz. Hazırsanız bu muhteşem besini daha yakından tanıyalım.

Arı poleninin faydaları

Gelelim bu minicik arı polenlerinin şahane faydalarına… Polenin içerisinde insan vücudu için mühim A, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9, B12, C, D, E, H ve P vitaminleri, enzim, doğal horman ve 22 çeşit amino asit bulunuyor. Bunların dışında;

Arı poleni enerjinizin yükselmesine yardımcı olur. Özellikle yorgun ve halsiz hissettiğiniz süreçlerde bu hislerin en aza inmesini sağlar ve hayat kalitenizi artırmanıza destektir.

İçerisindeki amino asitler sayesinde cildinizin daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olur.

Bağışıklık sisteminizin daha güçlü olmasını sağlar. Çabuk hastalığa yakalanan kişilerin daha kuvvetli olmasına özellikle yardımcı olur.

Sedef hastalığı, egzama, mantar gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Cilde faydalıdır.

Kan dolaşımını düzenleyerek kalp ve damar hastalıklarının tedavisine yardımcı olur.

Akciğerlerin temizlenmesine yardımcı olur, üst solunum yolları hastalıklarının da tedavisinde kullanılır.

Kan şekerinin ve iştahın dengelenmesinde önemli rol oynar.

İçerisinde doğal hormon bulunması sebebiyle kısırlık tedavisinde kullanılır.

Hafızayı güçlendirir.

Kansızlık tedavisinde de düzenli bir şekilde tüketilmesi halinde büyük fayda sağlar.

Anne sütünün miktarını ve kalitesini arttırır, bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimine katkı sağlar.

Arı poleni nasıl tüketilir?

Arı polenlerini yoğurdunuzun içerisine ilave ederek kullanabileceğiniz gibi, bol meyveli, yulaflı, bitkisel ya da normal sütlü hazırlayacağınız smoothie, smoothie bowl gibi gibi şeylerin içerisine ya da üzerine ilave ederek kullanabilirsiniz. Bunların yanında gün içerisinde bir uzmanın belirlediği miktarda ve saatlerde arı polenlerini doğrudan da tüketebilirsiniz. Ilık süt ve balla tatlandırarak ya da suyla birlikte de yemek mümkün.